Filary Sukcesu: Biegłe czytanie

Jeżeli poprosimy o wskazanie nam najlepszych uczniów w szkole, szybko odkryjemy, że są oni również biegłymi czytelnikami. Dzieci, które nie potrafią czytać, lub mają z czytaniem problemy, przeżywają w szkole więcej frustracji i trudności, nawet jeżeli są bardzo inteligentne. Nie wszystkie dzieci mogą osiągnąć biegłość w czytaniu, ucząc się metodami stosowanymi w szkole. Na szczęście są też innowacyjne metody nauki i podnoszenia sprawności czytania, dzięki którym praktycznie każde dziecko może stać się biegłym czytelnikiem.

Czytanie rozwija inteligencję i wyobraźnię. Oczytane dzieci często dysponują większą wiedzą niż rówieśnicy, mają bogatsze słownictwo i ładniej się wypowiadają. Nie jest to regułą, ale dzieci sprawnie czytające lepiej znają ortografię i są mniej narażone na szkolny stres.

Płynnie czytające dziecko radzi sobie lepiej nawet na matematyce. Badania wykazują, że wiele błędów przy rozwiązywaniu zadań bierze się z niezrozumienia ich treści.

 

Wskazówki dla rodziców:

• Czytaj dziecku codziennie ciekawe i inspirujące książki.
• Z wypadów do biblioteki i księgarni zróbcie rodzinny rytuał.
• Rozważ zapisanie dziecka na kurs, na którym będzie mogło poznać metody, które naturalnie rozwiną jego potencjał do biegłego czytania.

 

Wydawca: Akademia Nauki M. Hoffman, A. Nowacka S.J