Filary Sukcesu: Ciekawość świata

Dwóch analityków biznesu przeprowadziło zakrojone na oszałamiającą skalę badania, obejmujące ponad 3000 innowatorów. Poszukiwali oni odpowiedzi, co odróżnia twórczych wizjonerów, którzy mają intratne pomysły, od mniej twórczych menadżerów. Oto jak podsumował badanie Hal Gregersen, jeden z autorów badania:

Wszystkie umiejętności, które zaobserwowaliśmy, łączy jedno: CIEKAWOŚĆ. Jeżeli spojrzymy na czteroletnie dzieci, one stale zadają pytania. Ciekawość świata to trzeci filar sukcesu. Ale zanim ukończą sześć i pół roku, przestają to robić. W szkołach średnich rzadko wykazują ciekawość. A kiedy wchodzą w dorosłość, nie mają jej już ani krztyny.

Gotowość do eksperymentowania i zadawanie niezwykłych pytań o zwykłe rzeczy to dziś niezwykle ceniony talent. Dobre pomysły zazwyczaj przynoszą pieniądze. Ciekawość to jeden z podstawowych składników intelektualnego sukcesu Twojego dziecka (drugim jest dyscyplina i wysiłek).

 

Wskazówki dla rodziców:

Aby podsycić ciekawość w dziecku, warto wykonywać z nim eksperymenty naukowe i nieustannie inspirować dziecko do czytania ciekawych książek.

 

Wydawca: Akademia Nauki M. Hoffman, A. Nowacka S.J